LPX331M450H7P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 330uF 450V (D X L) 35mm x 40mm
product image
LPX331M450H7P3 Picture
SeekIC No. : 00776716 Detail
LPX331M450H7P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 330uF 450V (D X L) 35mm x 40mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX331M450H7P3
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts ESR : 0.603 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : LPX
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 40 mm (1.57 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 330 uF
Voltage Rating : 450 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR : 0.603 Ohms
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX331M450H7P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance330F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V