LPX391M450H4P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 390uF 450V (D X L) 35mm x 45mm
product image
LPX391M450H4P3 Picture
SeekIC No. : 00771763 Detail
LPX391M450H4P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 390uF 450V (D X L) 35mm x 45mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX391M450H4P3
Quick Details
Capacitance : 390 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LPX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 390 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX391M450H4P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance390F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V