LPX561M250A9P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 250V (D X L) 22mm x 50mm
product image
LPX561M250A9P3 Picture
SeekIC No. : 00776937 Detail
LPX561M250A9P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 560uF 250V (D X L) 22mm x 50mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX561M250A9P3
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LPX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 560 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX561M250A9P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance560F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V