LQ104V1DG11
product image
LQ104V1DG11 Picture
SeekIC No. : 004399311 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQ104V1DG11
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· 26 cm [10.4"] VGA format  High brightness (350 cd/m2)
· Wide viewing angle
· Built-in long life CCFT backlight (40 000 h) (Horizontal: 140° Vertical: 110°)
Description
The LQ104V1DG11 is designed as one kind of color TFT-LCD module for measuring instruments/Banking terminals.Features of it:(1)26 cm [10.4"] VGA format;(2)wide viewing angle:horizontal: 140°vertical: 110°;(3)built-in long life CCFT backlight (40 000 h,easily replaceable);(4)high brightness (350 cd/m2).
Specifications of the LQ104V1DG11 can be summarized as:(1)display size:10.4';(2)dot format (HxV):640 x RGB x 480 dot;(3)dot pitch (HxV):0.11 x 0.33 mm;(4)active area (HxV):211.2 x 158.4 mm;(5)color:262 144;(6)input signal:6-bit digital RGB;(7)viewing direction:6:00;(8)backlight type:2CCFT(E);(9)brightness:350;(10)contrast ratio:300:1;(11)power consumption panel & backlight:7.4 W;(12)outline dimensions (W x H x D):265.0 x 195.0 x 11.0 mm(13)weight:695 g;(14)operating temperature:0 to +55;(15)storage temperature:-25 to +70.If you want to know more information such as the outline dimensions about the LQ104V1DG11,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .