LQ64D343
TFT Displays & Accessories 6.4" 6 Bit 350 nit 640x480 (2xCCFT)
product image
LQ64D343 Picture
SeekIC No. : 0011786 Detail
LQ64D343: TFT Displays & Accessories 6.4" 6 Bit 350 nit 640x480 (2xCCFT)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQ64D343
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Diagonal : 6.4 in Module Size (W x H x T) : 175 mm x 126.5 mm x 12 mm
Backlighting : White
Description
Product :
Attached Touch Screen :
Packaging :
Interface :
Backlighting : White
Diagonal : 6.4 in
Module Size (W x H x T) : 175 mm x 126.5 mm x 12 mm
Features:
· 16 cm [6.4"] VGA format  Anti glare treatment
· Built-in long life CCFT backlight (50 000 h)
· High brightness (300 cd/m2)
· Wide viewing angle  Low reflectance (Horizontal: 120° Vertical: 90°)
Description
The LQ64D343 is designed as one kind of color TFT-LCD module for measuring instruments/banking terminals.Features of it are two points:(1)16cm [6.4"] VGA format;(2)wide viewing angle:L/R 120°U/D 90°;(3)built-in long life CCFT backlight (50 000 h);(4)anti glare treatment;(5)high brightness (300 cd/m2);(6)low reflectance.
Specifications of the LQ64D343 can be summarized as:(1)display size:16cm[6.4"];(2)dot format (HxV):640 x RGB x 480 dot;(3)dot pitch (HxV):0.068 x 0.202 mm;(4)active area (HxV):130.6 x 97.0 mm;(5)color:262 144;(6)input signal:6-bit digital RGB;(7)viewing direction:6:00;(8)backlight type:2CCFT(E);(9)brightness:300;(10)contrast ratio:300:1;(11)power consumption panel & backlight:5.57 W;(12)outline dimensions (W x H x D):175.0 x 126.5 x 12 mm(13)weight:290 g;(14)operating temperature:0 to +50;(15)storage temperature:-25 to +70.If you want to know more information such as the outline dimensions about the LQ64D343,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .