LQD30A48-3V3-1V8RE
CONV DC/DC 48V 15A 1.8/3.3V OUT
product image
LQD30A48-3V3-1V8RE Picture
SeekIC No. : 003624000 Detail
LQD30A48-3V3-1V8RE: CONV DC/DC 48V 15A 1.8/3.3V OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQD30A48-3V3-1V8RE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Quarter-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 1.8V Voltage - Output 2: 3.3V
Voltage - Output 3: - SNR : 45 dB
Current - Output (Max): 15A, 15A Power (Watts) - Manufacture Series: 76W
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Number of Outputs: 2
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 1.8V
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Series: Quarter-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Efficiency: 90.5%
Voltage - Output 2: 3.3V
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Current - Output (Max): 15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series: 76W
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQD30A48-3V3-1V8RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.8VDC, 3.3VDC
Power (Watts)49W
Number of Outputs2
1st Output1.8 VDC @ 15A
2nd Output3.3 VDC @ 15A