LQD30A48-3V3-2V5RE
CONV DC/DC 48V 15A 2.5/3.3V OUT
product image
LQD30A48-3V3-2V5RE Picture
SeekIC No. : 003624001 Detail
LQD30A48-3V3-2V5RE: CONV DC/DC 48V 15A 2.5/3.3V OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQD30A48-3V3-2V5RE
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Quarter-Brick Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 2.5V Voltage - Output 2: 3.3V
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series: 87W Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Packaging: Tray Packaging : Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Number of Outputs: 2
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Output 1: 2.5V
Efficiency: 91%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Series: Quarter-Brick
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Voltage - Output 2: 3.3V
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Current - Output (Max): 15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series: 87W
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQD30A48-3V3-2V5RE
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output2.5VDC, 3.3VDC
Power (Watts)49W
Number of Outputs2
1st Output2.5 VDC @ 15A
2nd Output3.3 VDC @ 15A