LQG15HSR18J02D
RF Inductors 0.18uH 5% Hi-Freq
product image
LQG15HSR18J02D Picture
SeekIC No. : 001209700 Detail
LQG15HSR18J02D: RF Inductors 0.18uH 5% Hi-Freq
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HSR18J02D
Quick Details
Inductance : 180 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 130 mAmps Maximum DC Resistance : 3.38 Ohms
Self Resonant Frequency : 500 Mhz Q Minimum : 8
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 8
Inductance : 180 nH
Self Resonant Frequency : 500 Mhz
Maximum DC Current : 130 mAmps
Maximum DC Resistance : 3.38 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HSR18J02D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance180nH
Tolerance±5%
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 130mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq500MHz
DC Resistance (DCR)3.380 Ohm Max