LT1021DCS8-10#TR
IC VREF SERIES SHUNT ZNR 8-SOIC
product image
LT1021DCS8-10#TR Picture
SeekIC No. : 003577356 Detail
LT1021DCS8-10#TR: IC VREF SERIES SHUNT ZNR 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1021DCS8-10#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Buried Zener Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.5% Package / Case : TSSOP-14
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 1.7mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Tolerance: ±0.5%
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: Up to 40V
Reference Type: Series, Shunt, Buried Zener
Current - Quiescent: 1.7mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1021DCS8-10#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output10V
Tolerance±0.5%
Voltage - Input11.5 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.70mA
Current - Output10mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)