LT1117CM-3.3#TR
IC REG LDO 3.3V .8A DDPAK-3
product image
LT1117CM-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003594499 Detail
LT1117CM-3.3#TR: IC REG LDO 3.3V .8A DDPAK-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1117CM-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Propagation Delay Time : 0.15 ns Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 1.1V @ 800mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 800mA Current - Limit (Min): 800mA
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA Supplier Device Package: D2PAK-3
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Current - Limit (Min): 800mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 1.1V @ 800mA
Current - Output: 800mA
Manufacturer: Linear Technology
Supplier Device Package: D2PAK-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1117CM-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.75 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)800mA