LT1118CST-2.85#TRPBF
IC REG LDO 2.85V .8A SOT223
product image
LT1118CST-2.85#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003595391 Detail
LT1118CST-2.85#TRPBF: IC REG LDO 2.85V .8A SOT223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1118CST-2.85#TRPBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.85V Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 1V @ 800mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 800mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output: 2.85V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 15V
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 800mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Dropout (Typical): 1V @ 800mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1118CST-2.85#TRPBF
Current - Output800mA
Voltage - Output2.85V
Voltage - Input4.75 ~ 15 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)1.2A