LT1129CS8-3.3#TR
IC REG LDO 3.3V .7A 8SOIC
product image
LT1129CS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003591378 Detail
LT1129CS8-3.3#TR: IC REG LDO 3.3V .7A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1129CS8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Propagation Delay Time : 0.15 ns Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 4.15 V ~ 30 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.45V @ 700mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 700mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4.15 V ~ 30 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.45V @ 700mA
Current - Output: 700mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1129CS8-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output700mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.2A