LT1173CS8-12#TRPBF
IC REG BUCK BOOST INV 12V 8SOIC
product image
LT1173CS8-12#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003584586 Detail
LT1173CS8-12#TRPBF: IC REG BUCK BOOST INV 12V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1173CS8-12#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Inverting Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 12V
Voltage - Input: 2 V ~ 30 V Package / Case : BGA-64
PWM Type: - Frequency - Switching: 23kHz
Current - Output: 400mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Inverting
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Output Type: Fixed
Current - Output: 400mA
Voltage - Output: 12V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 2 V ~ 30 V
Frequency - Switching: 23kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1173CS8-12#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 30 V
Voltage - Output12V
Current - Output400mA
Power - Output500mW
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching23kHz