LT1236BIN8-10#PBF
IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-PDIP
product image
LT1236BIN8-10#PBF Picture
SeekIC No. : 003576012 Detail
LT1236BIN8-10#PBF: IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-PDIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1236BIN8-10#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision Supply Voltage - Min : - 3.6 V
Voltage - Output: 10V Tolerance: ±0.1%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 1.7mA
Current - Quiescent: 2mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Packaging: Tube
Current - Output: 10mA
Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.1%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision
Voltage - Input: Up to 40V
Current - Cathode: 1.7mA
Current - Quiescent: 2mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1236BIN8-10#PBF
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output10V
Tolerance±0.1%
Voltage - Input11.5 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.70mA
Current - Output10mA