LT1389BCS8-1.25#TRPBF
IC VREF SHUNT PREC 1.25V 8-SOIC
product image
LT1389BCS8-1.25#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003577262 Detail
LT1389BCS8-1.25#TRPBF: IC VREF SHUNT PREC 1.25V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1389BCS8-1.25#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Shunt, Precision Voltage - Output: 1.25V
Package / Case : DFN-8 Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 600nA
Current - Quiescent: - Current - Output: 20mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Current - Quiescent: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Input: -
Current - Output: 20mA
Reference Type: Shunt, Precision
Voltage - Output: 1.25V
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Tolerance: ±0.05%
Manufacturer: Linear Technology
Current - Cathode: 600nA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1389BCS8-1.25#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output1.25V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode600nA
Current - Quiescent-
Current - Output20mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)