LT1461AIS8-3.3
IC VREF SERIES PREC 3.3V 8-SOIC
product image
LT1461AIS8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003577137 Detail
LT1461AIS8-3.3: IC VREF SERIES PREC 3.3V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1461AIS8-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Series, Precision
Voltage - Output: 3.3V Tolerance: ±0.04%
Temperature Coefficient: 3ppm/°C Voltage - Input: 3.8 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 70µA Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Channels: 1
Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 3.3V
Temperature Coefficient: 3ppm/°C
Current - Quiescent: 70µA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 3.8 V ~ 20 V
Tolerance: ±0.04%
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1461AIS8-3.3
Reference TypeSeries
Voltage - Output3.3V
Tolerance±0.04%
Temperature Coefficient3ppm/°C
Voltage - Input3.8 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent50A
Current - Output100mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)