LT1461BIS8-2.5#PBF
IC VREF SERIES PREC 2.5V 8-SOIC
product image
LT1461BIS8-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003576051 Detail
LT1461BIS8-2.5#PBF: IC VREF SERIES PREC 2.5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1461BIS8-2.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Series, Precision
Voltage - Output: 2.5V Tolerance: ±0.06%
Temperature Coefficient: 7ppm/°C Voltage - Input: 3 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 70µA Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Channels: 1
Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 2.5V
Manufacturer: Linear Technology
Tolerance: ±0.06%
Voltage - Input: 3 V ~ 20 V
Temperature Coefficient: 7ppm/°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1461BIS8-2.5#PBF
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.06%
Temperature Coefficient7ppm/°C
Voltage - Input3 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent50A
Current - Output100mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)