LT1461DHS8-3.3#TRPBF
IC VREF SERIES PREC 3.3V 8-SOIC
product image
LT1461DHS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003575653 Detail
LT1461DHS8-3.3#TRPBF: IC VREF SERIES PREC 3.3V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1461DHS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 3.3V
Tolerance: ±0.15% Package / Case : TSSOP-14
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: 3.8 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 70µA Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Channels: 1
Current - Output: 100mA
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 3.3V
Tolerance: ±0.15%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent: 70µA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 3.8 V ~ 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1461DHS8-3.3#TRPBF
Reference TypeSeries
Voltage - Output3.3V
Tolerance±0.15%
Voltage - Input3.8 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent50A
Current - Output100mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)