LT1500IS-3/5
IC SW REG CURRNTMODE 3V/5V14SOIC
product image
LT1500IS-3/5 Picture
SeekIC No. : 004400638 Detail
LT1500IS-3/5: IC SW REG CURRNTMODE 3V/5V14SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1500IS-3/5
Mfg:
Linear Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1500IS-3/5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), Cuk, Flyback
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 15 V
Voltage - Output3V, 5V
Current - Output700mA
Power - Output-
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
PackagingBulk
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching500kHz