LT1506IR-SYNC#PBF
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
product image
LT1506IR-SYNC#PBF Picture
SeekIC No. : 003581236 Detail
LT1506IR-SYNC#PBF: IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1506IR-SYNC#PBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Adjustable
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: Adjustable
Supply Voltage - Min : 4.5 V Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 500kHz
Current - Output: 4.5A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA Packaging: Tube
Description
Series: -
Output Type: Adjustable
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Frequency - Switching: 500kHz
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: Adjustable
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
Supplier Device Package: D2PAK-7
Current - Output: 4.5A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1506IR-SYNC#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 15 V
Voltage - OutputAdjustable
Current - Output4.5A
Power - Output-
Package / CaseD²Pak, TO-263 (7 leads + tab)
PackagingTube
Rds (On)-
Frequency - Switching500kHz