LT1507CN8-3.3
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8DIP
product image
LT1507CN8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003583924 Detail
LT1507CN8-3.3: IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1507CN8-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Supply Voltage - Min : 2.5 V Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 500kHz
Current - Output: 1.5A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Packaging: Tube
Number of Outputs: 1
Current - Output: 1.5A
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Frequency - Switching: 500kHz
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging: Tube
Supplier Device Package: 8-PDIP
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: 3.3V
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1507CN8-3.3
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 15 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Power - Output-
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)300 mOhm
Frequency - Switching500kHz