LT1521CS8-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V .3A 8-SOIC
product image
LT1521CS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590495 Detail
LT1521CS8-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V .3A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1521CS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4.3 V ~ 20 V Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 300mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA Current - Limit (Min): 320mA
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Voltage - Output: 3.3V
Current - Limit (Min): 320mA
Current - Output: 300mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4.3 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 300mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1521CS8-3.3#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)400mA