LT1575CS8-1.5#PBF
IC REG CTRLR SGL 1.5V 8SOIC
product image
LT1575CS8-1.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003595978 Detail
LT1575CS8-1.5#PBF: IC REG CTRLR SGL 1.5V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1575CS8-1.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Positive Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 1.5V Current - Supply: 12mA
Voltage - Input: 10 V ~ 20 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Product : Analog Crosspoint
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Packaging: Tube
Type: Positive Fixed
Manufacturer: Linear Technology
Current - Supply: 12mA
Voltage - Input: 10 V ~ 20 V
Voltage - Output: 1.5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1575CS8-1.5#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
TypePositive Fixed
Number of Outputs1
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input10 ~ 20 V
Current - Supply12mA
Current - Output50mA