LT1577CS-3.3/2.8#TRPBF
IC REG CTRLR DUAL OUT 16SOIC
product image
LT1577CS-3.3/2.8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003595990 Detail
LT1577CS-3.3/2.8#TRPBF: IC REG CTRLR DUAL OUT 16SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1577CS-3.3/2.8#TRPBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Positive Fixed Number of Outputs: 2
Voltage - Output: 2.8V, 3.3V Current - Supply: 12mA
Voltage - Input: 5 V ~ 22 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Minimum Operating Temperature : - 40 C
Supplier Device Package: 16-SOIC
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Type: Positive Fixed
Number of Outputs: 2
Manufacturer: Linear Technology
Current - Supply: 12mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: 5 V ~ 22 V
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output: 2.8V, 3.3V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1577CS-3.3/2.8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeMultiple Output
Package / Case16-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1mA
Voltage - Output2.8V, 3.3V
Voltage - Input10 ~ 20 V