LT1578IS8-2.5
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
product image
LT1578IS8-2.5 Picture
SeekIC No. : 003582900 Detail
LT1578IS8-2.5: IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1578IS8-2.5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V Package / Case : BGA-64
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 200kHz
Current - Output: 1.5A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Current - Output: 1.5A
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: 2.5V
Manufacturer: Linear Technology
Frequency - Switching: 200kHz
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1578IS8-2.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 15 V
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching200kHz