LT1763CDE-1.8#TRPBF
IC REG LDO 1.8V .5A 12-DFN
product image
LT1763CDE-1.8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590561 Detail
LT1763CDE-1.8#TRPBF: IC REG LDO 1.8V .5A 12-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1763CDE-1.8#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 520mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 12-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 12-DFN (4x3)
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 12-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 12-DFN (4x3)
Current - Limit (Min): 520mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1763CDE-1.8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case12-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)520mA