LT1764EQ-1.5#TR
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK-5
product image
LT1764EQ-1.5#TR Picture
SeekIC No. : 003591021 Detail
LT1764EQ-1.5#TR: IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1764EQ-1.5#TR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: 2.7 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: D2PAK-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Supplier Device Package: D2PAK-5
Current - Limit (Min): 3.1A
Voltage - Input: 2.7 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1764EQ-1.5#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output3A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.7 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.1A