LT1765EFE-3.3#TR
IC REG BUCK 3.3V 3A 16TSSOP
product image
LT1765EFE-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003584093 Detail
LT1765EFE-3.3#TR: IC REG BUCK 3.3V 3A 16TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1765EFE-3.3#TR
Quick Details
Series: - RTC Bus Interface : 2-Wire, I2C
Manufacturer: Linear Technology Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 3 V ~ 25 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 1.25MHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: 3.3V
Frequency - Switching: 1.25MHz
Current - Output: 3A
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Voltage - Input: 3 V ~ 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1765EFE-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3 ~ 25 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching1.25MHz