LT1790BCS6-2.5#TRM
IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6
product image
LT1790BCS6-2.5#TRM Picture
SeekIC No. : 003575488 Detail
LT1790BCS6-2.5#TRM: IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1790BCS6-2.5#TRM
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series Voltage - Output: 2.5V
Package / Case : TSSOP-14 Tolerance: ±0.1%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: 3 V ~ 18 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 75µA Current - Output: 5mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-23-6 Supplier Device Package: SOT-23-6
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Output: 2.5V
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Current - Cathode: -
Current - Output: 5mA
Tolerance: ±0.1%
Package / Case: SOT-23-6
Supplier Device Package: SOT-23-6
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series
Voltage - Input: 3 V ~ 18 V
Current - Quiescent: 75µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1790BCS6-2.5#TRM
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.1%
Voltage - Input3 ~ 18 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent60A
Current - Output5mA