LT1790BCS6-2.5#TRMPBF
IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6
product image
LT1790BCS6-2.5#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003575489 Detail
LT1790BCS6-2.5#TRMPBF: IC VREF SERIES 2.5V SOT-23-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1790BCS6-2.5#TRMPBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series Voltage - Output: 2.5V
Package / Case : DFN-8 Tolerance: ±0.1%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: 3 V ~ 18 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 75µA Current - Output: 5mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Output: 2.5V
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Current - Cathode: -
Current - Output: 5mA
Tolerance: ±0.1%
Reference Type: Series
Voltage - Input: 3 V ~ 18 V
Current - Quiescent: 75µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1790BCS6-2.5#TRMPBF
VendorLinear Technology (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.1%
Voltage - Input3 ~ 18 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent60A
Current - Output5mA