LT1965EMS8E-1.5#PBF
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8-MSOP
product image
LT1965EMS8E-1.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003590426 Detail
LT1965EMS8E-1.5#PBF: IC REG LDO 1.5V 1.1A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1965EMS8E-1.5#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.1A Current - Limit (Min): 1.2A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad Supplier Device Package: 8-MSOP-EP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tube
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Limit (Min): 1.2A
Voltage - Input: Up to 20V
Supplier Device Package: 8-MSOP-EP
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 1.1A
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1965EMS8E-1.5#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-MicroSOIC, 8-MiniSOP
PackagingTube
Current - Output1.1A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input1.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.2A