LT3008EDC-2.5#TRMPBF
IC REG LDO 2.5V 20MA 6-DFN
product image
LT3008EDC-2.5#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003593388 Detail
LT3008EDC-2.5#TRMPBF: IC REG LDO 2.5V 20MA 6-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3008EDC-2.5#TRMPBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: Up to 45V Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Voltage - Input: Up to 45V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3008EDC-2.5#TRMPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output20mA
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2 ~ 45 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA