LT3008IDC-1.8#TRPBF
IC REG LDO 1.8V 20MA 6-DFN
product image
LT3008IDC-1.8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003589223 Detail
LT3008IDC-1.8#TRPBF: IC REG LDO 1.8V 20MA 6-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3008IDC-1.8#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 45V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Voltage - Input: Up to 45V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3008IDC-1.8#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output20mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2 ~ 45 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA