LT3009IDC-2.5#TRPBF
IC REG LDO 2.5V 20MA 6-DFN
product image
LT3009IDC-2.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003593032 Detail
LT3009IDC-2.5#TRPBF: IC REG LDO 2.5V 20MA 6-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3009IDC-2.5#TRPBF
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 20V
Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3009IDC-2.5#TRPBF
Current - Output20mA
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input1.6 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA