LT3021EDH-1.5#TRPBF
IC REG LDO 1.5V .5A 16-DFN
product image
LT3021EDH-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590299 Detail
LT3021EDH-1.5#TRPBF: IC REG LDO 1.5V .5A 16-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3021EDH-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: Up to 10V Supply Voltage - Max : 2.75 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.155V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 550mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 16-DFN
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: Up to 10V
Current - Limit (Min): 550mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Dropout (Typical): 0.155V @ 500mA
Package / Case: 16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 16-DFN
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3021EDH-1.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case16-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output500mA
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input1.8 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)550mA