LT6660HCDC-10#TRMPBF
IC VREF SERIES PREC 10V 3-DFN
product image
LT6660HCDC-10#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003577587 Detail
LT6660HCDC-10#TRMPBF: IC VREF SERIES PREC 10V 3-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT6660HCDC-10#TRMPBF
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Package / Case : SSOP-20
Manufacturer: Linear Technology Reference Type: Series, Precision
Voltage - Output: 10V Tolerance: ±0.2%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: 12.5 V ~ 30 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 3-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 3-DFN (2x2) Exposed Pad
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Tolerance: ±0.2%
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Package / Case: 3-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 3-DFN (2x2) Exposed Pad
Current - Quiescent: 350µA
Packaging: Cut Tape (CT)
Voltage - Input: 12.5 V ~ 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT6660HCDC-10#TRMPBF
VendorLinear Technology (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.2%
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C