LTC1068-50CG#PBF
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP
product image
LTC1068-50CG#PBF Picture
SeekIC No. : 003524288 Detail
LTC1068-50CG#PBF: IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1068-50CG#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Filter Type: Universal Switched Capacitor High Level Output Current : - 4 mA
Frequency - Cutoff or Center: 50kHz Number of Filters: 4
Filter Order: 8th Voltage - Supply: 3.14 V ~ 11 V, ±3.14 V ~ 5.5 V
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package: 28-SSOP
Description
Series: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Filter Type: Universal Switched Capacitor
Manufacturer: Linear Technology
Filter Order: 8th
Frequency - Cutoff or Center: 50kHz
Number of Filters: 4
Voltage - Supply: 3.14 V ~ 11 V, ±3.14 V ~ 5.5 V
Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1068-50CG#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case28-SSOP
Number of Filters4
Max-Order8th