LTC1154CS8#TR
IC DRIVER MOSF HI SIDE SGL 8SOIC
product image
LTC1154CS8#TR Picture
SeekIC No. : 003564612 Detail
LTC1154CS8#TR: IC DRIVER MOSF HI SIDE SGL 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1154CS8#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Configuration: High-Side Type: -
Operating Supply Voltage : 3 V to 5.5 V Input Type: Non-Inverting
Delay Time: 160µs Current - Peak: -
On-State Resistance: - Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 1 Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 1 High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 18 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Type: -
On-State Resistance: -
Current - Output / Channel: -
Current - Peak Output: -
High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Configurations: 1
Number of Outputs: 1
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 18 V
Input Type: Non-Inverting
Current - Peak: -
Configuration: High-Side
Manufacturer: Linear Technology
Packaging: Tape & Reel (TR)
Delay Time: 160µs
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1154CS8#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHigh-Side
Voltage - Supply4.5 V ~ 18 V
Current - Peak-
Delay Time160s
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Input TypeNon-Inverting
Number of Configurations1