LTC1174CS8-3.3#TR
IC REG BUCK INV 3.3V 1A 8SOIC
product image
LTC1174CS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003583227 Detail
LTC1174CS8-3.3#TR: IC REG BUCK INV 3.3V 1A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1174CS8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck), Inverting Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4 V ~ 18.5 V PWM Type: Current Mode, Hybrid
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 200kHz
Current - Output: 1A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 1A
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Frequency - Switching: 200kHz
Type: Step-Down (Buck), Inverting
Voltage - Input: 4 V ~ 18.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1174CS8-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 18.5 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching200kHz