LTC1344A
product image
LTC1344A Picture
SeekIC No. : 004401521 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1344A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Software-Selectable Cable Termination for:
RS232 (V.28)
RS423 (V.10)
RS422 (V.11)
RS485
RS449
EIA530
EIA530-A
V.35
V.36
X.21
Outputs Won't Load the Line with Power Off
Application
Data Networking
CSU and DSU
Data Routers
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Positive Supply Voltage (VCC)...................................  7V
Negative Supply Voltage (VEE)........................... 13.2V
Input Voltage
(Logic Inputs)................... (VEE 0.3V) to (VCC  + 0.3V)
Input Voltage (Load Inputs)................................ 18V
Power Dissipation..............................................600mW
Operating Temperature Range
LTC1344AC.................................................. 0 C to 70 C
LTC1344AI.............................................. 40 C to 85 C
Storage Temperature Range................  65 C to 150 C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)................. 300 C
Description
The LTC(R) 1344A features six software-selectable multiprotocol cable terminators. Each terminator can be configured as an RS422 (V.11) 100W  minimum differen- tial load, V.35 T-network load or an open circuit for use with RS232 (V.28) or RS423 (V.10) transceivers that provide their own termination. When combined with the LTC1543 and LTC1544, the LTC1344A forms a complete software-selectable multiprotocol serial port. A data bus latch feature allows sharing of the select lines between multiple interface ports.