LTC1344ACG
IC CABLE TERM MULTIPROTCL 24SSOP
product image
LTC1344ACG Picture
SeekIC No. : 003525063 Detail
LTC1344ACG: IC CABLE TERM MULTIPROTCL 24SSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1344ACG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Cable Number of Terminations: 6
High Level Output Current : - 0.36 mA Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) Supplier Device Package: 24-SSOP
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V
Manufacturer: Linear Technology
Type: Cable
Number of Terminations: 6
Package / Case: 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package: 24-SSOP
Description
The LTC1344ACG is one member of LTC1344 family. The LTC?1344A features six software-selectablemultiprotocol cable terminators. Each terminator can beconfigured as an RS422 (V.11) 100? minimum differen-tial load, V.35 T-network load or an open circuit for usewith RS232 (V.28) or RS423 (V.10) transceivers thatprovide their own termination.
The absolute maximum ratings of the LTC1344ACG can be summarized as:(1)Positive Supply Voltage :7V; (2)Negative Supply Voltage : 13.2V; (3)Input Voltage(Logic Inputs):(VEE 0.3V) to (VCC + 0.3V)Input Voltage (Load Inputs):±18V; (4)Power Dissipation:600mW; (5)Operating Temperature Range LTC1344AC:0°C to 70C; (6)LTC1344AI:40°C to 85°C; (7)Storage Temperature Range.: 65°C to 150°C; (8)Lead Temperature (Soldering, 10 sec):300°C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LTC1344ACG, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1344ACG
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeCable
Number of Terminations6