LTC1421-2.5
product image
LTC1421-2.5 Picture
SeekIC No. : 004401571 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1421-2.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Allows Safe Board Insertion and Removal from a Live Backplane
System Reset and Power Good Control Outputs
 Programmable Electronic Circuit Breaker
User Programmable Supply Voltage Power-Up Rate
High Side Driver for Two External N-Channels
Connection Inputs Detect Board Insertion or Removal
Undervoltage Lockout
Power-On Reset Input
Application
Hot Board Insertion
Electronic Circuit Breaker
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VCCLO, VCCHI, AUXVCC) .............. 13.2V
Input Voltage (Analog Pins) ..... 0.3V to (VCCHI + 0.3V)
Input Voltage (Digital Pins) ................... 0.3V to 13.2V
Output Voltage (Digital Pins) .. 0.3V to (VCCLO + 0.3V)
Output Voltage (CPON) ......... 13.2V to (VCCLO + 0.3V)
Output Voltage (VOUTLO, VOUTHI) ........... 0.3V to 13.2V
Output Voltage (GATELO, GATEHI) ........... 0.3V to 20V
Operating Temperature Range .................... 0°C to 70°C
Storage Temperature Range ................ 65°C to 150°C
Lead Temperature (Soldering, 10 sec)................. 300°C
Description
The LTC®1421/LTC1421-2.5 are Hot SwapTM controllers that allow a board to be safely inserted and removed from live backplane. Using external N-channel pass transistors, the board supply voltages can be ramped up at a programmable rate. Two high side switch drivers control the Nchannel gates for supply voltages ranging from 3V to A programmable electronic circuit breaker protects against shorts. Warning signals indicate that the circuit breaker has tripped, a power failure has occurred or that the switch drivers are turned off.
The reset output can be used generate a system reset when the power cycles or a occurs. The two connect inputs can be used with staggered connector pins to indicate board insertion or removal. The power-on reset input can be used to cycle board power or clear the circuit breaker. The trip point of the ground sense comparator is set 0.1V for LTC1421 and 2.5V for LTC1421-2.5.