LTC1474CS8-3.3#TRPBF
IC REG BUCK 3.3V 0.75A 8SOIC
product image
LTC1474CS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003583158 Detail
LTC1474CS8-3.3#TRPBF: IC REG BUCK 3.3V 0.75A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1474CS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 3 V ~ 18 V PWM Type: Burst Mode?
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: -
Current - Output: 750mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Supplier Device Package: 8-SOIC
Type: Step-Down (Buck)
Frequency - Switching: -
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 3 V ~ 18 V
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Current - Output: 750mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1474CS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3 ~ 18 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output750mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-