LTC1504CS8-3.3#TR
IC REG BUCK SYNC 3.3V 0.5A 8SOIC
product image
LTC1504CS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003581547 Detail
LTC1504CS8-3.3#TR: IC REG BUCK SYNC 3.3V 0.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1504CS8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4 V ~ 10 V PWM Type: -
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 200kHz
Current - Output: 500mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Synchronous Rectifier: Yes
Type: Step-Down (Buck)
Current - Output: 500mA
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Frequency - Switching: 200kHz
Voltage - Input: 4 V ~ 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1504CS8-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 10 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Power - Output375mW
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching200kHz