LTC1530CS8-2.8
IC SW REG CNTRLR SYNC 2.8V 8SOIC
product image
LTC1530CS8-2.8 Picture
SeekIC No. : 003596313 Detail
LTC1530CS8-2.8: IC SW REG CNTRLR SYNC 2.8V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1530CS8-2.8
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Applications: Controller, Intel Pentium? II, AMD-K6?-2 Voltage - Input: 3.75 V ~ 13.2 V
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 2.8V
Supply Voltage - Min : 2.375 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Applications: Controller, Intel Pentium? II, AMD-K6?-2
Voltage - Input: 3.75 V ~ 13.2 V
Voltage - Output: 2.8V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1530CS8-2.8
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.3V, 5V
Voltage - Output2.8V
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingBulk
Internal Switch(s)No
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching300kHz