LTC1530CS8-3.3#TRPBF
IC SW REG CNTRLR SYNC 3.3V 8SOIC
product image
LTC1530CS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003596316 Detail
LTC1530CS8-3.3#TRPBF: IC SW REG CNTRLR SYNC 3.3V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1530CS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Package / Case : TQFP-128
Manufacturer: Linear Technology Applications: Controller, Intel Pentium? II, AMD-K6?-2
Voltage - Input: 3.75 V ~ 13.2 V Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output: 3.3V
Applications: Controller, Intel Pentium? II, AMD-K6?-2
Voltage - Input: 3.75 V ~ 13.2 V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1530CS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3.3V, 5V
Voltage - Output3.3V
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)No
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching300kHz