LTC1540CS8#TRPBF
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC
product image
LTC1540CS8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003537362 Detail
LTC1540CS8#TRPBF: IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1540CS8#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Package / Case : SO-16 Type: with Voltage Reference
Number of Elements: 1 Output Type: CMOS, TTL
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V Voltage - Input Offset (Max): 12mV @ 5V
Current - Input Bias (Max): - Current - Output (Typ): -
Current - Quiescent (Max): 680nA CMRR, PSRR (Typ): 80dB CMRR, 80dB PSRR
Propagation Delay (Max): 60µs Hysteresis: 50mV
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Number of Elements: 1
Current - Output (Typ): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Type: with Voltage Reference
Current - Input Bias (Max): -
CMRR, PSRR (Typ): 80dB CMRR, 80dB PSRR
Manufacturer: Linear Technology
Output Type: CMOS, TTL
Voltage - Input Offset (Max): 12mV @ 5V
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V
Hysteresis: 50mV
Current - Quiescent (Max): 680nA
Propagation Delay (Max): 60µs
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1540CS8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Typewith Voltage Reference
Output TypeCMOS, TTL
Voltage - Supply2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V
Number of Elements1 - Single
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)