LTC1574CS-3.3
IC REG BUCK INV 3.3V 16SOIC
product image
LTC1574CS-3.3 Picture
SeekIC No. : 003583475 Detail
LTC1574CS-3.3: IC REG BUCK INV 3.3V 16SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC1574CS-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck), Inverting Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4 V ~ 18.5 V Package / Case : QFN-36
PWM Type: Current Mode, Hybrid Frequency - Switching: Up to 200kHz
Current - Output: 340mA, 600mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Supplier Device Package: 16-SOIC
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Type: Step-Down (Buck), Inverting
Voltage - Input: 4 V ~ 18.5 V
Frequency - Switching: Up to 200kHz
Current - Output: 340mA, 600mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC1574CS-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 18.5 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output340mA, 600mA
Power - Output-
Package / Case16-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching200kHz