LTC3642IMS8E-3.3#PBF
IC REG BUCK SYNC 3.3V 50MA 8MSOP
product image
LTC3642IMS8E-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003586280 Detail
LTC3642IMS8E-3.3#PBF: IC REG BUCK SYNC 3.3V 50MA 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3642IMS8E-3.3#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4.5 V ~ 45 V PWM Type: Burst Mode?
Frequency - Switching: - Current - Output: 50mA
Synchronous Rectifier: Yes Package / Case : SOIC-8
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad Packaging: Tube
Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 50mA
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package: 8-MSOP-EP
Voltage - Input: 4.5 V ~ 45 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3642IMS8E-3.3#PBF
Number of Outputs1
Voltage - Input4.5 ~ 45 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Power - Output-
Package / Case8-MSOP Exposed Pad, 8-HMSOP, 8-eMSOP
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)1.5 Ohm (Bottom), 3 Ohm (Top)