LTC3901EGN#PBF
IC DRIVER RECT SYNC CONV 16SSOP
product image
LTC3901EGN#PBF Picture
SeekIC No. : 003566018 Detail
LTC3901EGN#PBF: IC DRIVER RECT SYNC CONV 16SSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC3901EGN#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Configuration: High-Side Type: -
Input Type: Inverting and Non-Inverting Delay Time: 60ns
Current - Peak: 2A Package / Case : TSSOP-14
On-State Resistance: - Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 2 Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 2 High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 11 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 16-SSOP
Description
Series: -
Type: -
On-State Resistance: -
Current - Output / Channel: -
Number of Configurations: 2
Current - Peak Output: -
Number of Outputs: 2
High Side Voltage - Max (Bootstrap): -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Input Type: Inverting and Non-Inverting
Current - Peak: 2A
Configuration: High-Side
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Manufacturer: Linear Technology
Delay Time: 60ns
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 11 V
Package / Case: 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC3901EGN#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ConfigurationHigh-Side
Voltage - Supply4.5 V ~ 11 V
Current - Peak2A
Delay Time60ns
Package / Case16-SSOP
PackagingTube
Number of Outputs2
Number of Configurations2